Koncert rómskeho súboru
29.4.2019
       Hudobno-tanečné vystúpenie ľudového súboru Romano Jilo zo Zvolena 12.4. priblížilo žiakom našej školy rómsku kultúru - jazyk, piesne, tance, kroje, hymnu i vlajku. Akcia bola súčasťou projektu INSCHOOL, do ktorého je naša škola zapojená. Projekt je iniciovaný Radou Európy a je zameraný na inklúziu a vzájomnú spoluprácu.
        Týmto koncertom sme si pripomenuli Medzinárodný deň Rómov, ktorý si 8.apríla každoročne svetová verejnosť pripomína na počesť 1. svetového kongresu Rómov, ktorý sa konal v dňoch 8. – 12. apríla 1971 v Spojenom kráľovstve. Toto stretnutie bolo vyvrcholením dovtedajšieho úsilia rómskych komunít o vyjadrenie svojej vzájomnosti na medzinárodnej úrovni a zároveň prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Zástupcovia rómskeho hnutia zo 14 krajín vtedy deklarovali svoj spoločný pôvod, etnické pomenovanie (Róm) a jazyk a prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu – k Indii. Na kongrese sa dohodli na prijatí svojich národných symbolov – rómskej hymny a vlajky – ktoré zároveň vyjadrujú medzinárodné hnutie Rómov.
Fotogaléria: Romano Jilo