Múzeum SNP Banská Bystrica
27.6.2018
Dňa 26. 6. 2018 žiaci 9.A v počte 20 pod vedením Mgr. Chovanovej Anny a PaedDr. Baduškovej Márie navštívili múzeum SNP v Banskej Bystrici. V múzeu im bol poskytnutý odborný výklad o Druhej svetovej voje. Jej príčinách, vývoji, priebehu a následkoch. Prostredníctvom mapy bol žiakom ukázaný postup nemeckých vojsk pri dobývaní Európy. Výklad bol doplnený aj filmovými ukážkami, ktoré autenticky zachytávali rôzne momenty z daného obdobia. V múzeu žiaci videli zbrane, míny, granáty, uniformy, vojakov, dôstojníkov ale aj oblečenie bežného obyvateľstva, život na fronte i v jeho zázemí. Časť výkladu bol zameraný na židovskú otázku a holokaust - kde žiaci mohli odsúdiť takéto konanie a zlo, ktoré sa páchalo na živote nevinných ľudí.  Pri téme SNP opäť prostredníctvom mapy mohli žiaci sledovať pohyb vojsk pri postupnom oslobodzovaní územia Slovenska Červenou armádou. SNP ako protifašistický odboj Slovákov zohralo tiež dôležitú úlohu počas druhej svetovej vojny, malo medzinárodný charakter. Žiaci si mohli uvedomiť, že jeho hlavný význam spočíval v tom, že veľká časť slovenského obyvateľstva odmietla nedemokratický režim Slovenského štátu a jeho kolaboráciu s Nemeckom. Slováci sa tak vlastnou vôľou a vlastným ozbrojeným bojom postavili na stranu protihitlerovskej koalície. Veľmi sme ocenili, že výklad bol žiakom podávaný pútavou a nenásilnou formou a bol doplnený o voľnú diskusiu, kde aj žiaci mohli vyjadriť svoj názor na danú tému.
Fotogaléria: Múzeum SNP