Primárna prevencia drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov v školách a školských zariadeniach

Ing. Anna Barčíková, PhD

Konzultačné hodiny: Pondelok – štvrtok - po vzájomnej dohode.
Email: barcikova@zsbudatin.sk
Telefón: 0903 359304
Kancelária: 2. Poschodie ZŠ

Činnosť školského koordinátora vo výchove a vzdelávaní

Na základe zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa § 38 ods. 3

Školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní koordinuje:

a) primárnu prevenciu drogových závislostí a ďalších sociálno-patologických javov,
b) prierezové témy určené školským vzdelávacím programom alebo
c) informatizáciu a vzdelávanie prostredníctvom informačno-komunikačných technológií.

... ďalej

Školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní je pedagogický zamestnanec, ktorý v spolupráci s vedením školy, celým pedagogickým kolektívom, odbornými zamestnancami, pracovníkmi CPPPaP a inými odborníkmi z oblasti prevencie pred sociálno – patologickými javmi koordinuje preventívne aktivity v škole, ktoré predchádzajú sociálno – patologickým javom alebo ich eliminujú. Koordinátor prevencie zastrešuje, koordinuje a usmerňuje aktivity v rámci prevencie. Realizuje monitoring nevhodného a problémového správania.

Hlavné ciele školskej prevencie:

• prevencia sociálno-patologických javov (závislosti, záškoláctvo, delikvencia, šikanovanie, kriminalita ...),
  • propagácia zdravého životného štýlu a zdravia,
  • realizácia aktivít a programov na formovanie stabilnej a dynamickej osobnosti odolnej voči sociálno-patologickým javom.

Náplň práce školského koordinátora prevencie:

Smerom k vedeniu školy

• predložiť plán koordinátora prevencie na daný školský rok,
  • viesť evidenciu a dokumentáciu rizikových žiakov,
  • predbežne informovať o aktuálnej situácii v uvedenej oblasti na škole,
  • poskytovať informácie o možnostiach spolupráce s CPPPaP, ako aj s inštitúciami a organizáciami zaoberajúcimi sa prevenciou,
  • riešiť priestupky žiakov v súvislosti s výskytom sociálno-patologických javov.

Smerom k rodičom

• zvyšovať informovanosť rodičov o rizikách zneužívania drog a výskyte javov sociálnej patológie,
  • zvyšovať informovanosť rodičov o trestnoprávnej zodpovednosti mládeže,
  • informovať rodičov, zákonných zástupcov o činnosti preventívnych poradenských a iných odborných zariadeniach, o možnosti využitia ich odborných služieb zameraných na prevenciu a odstraňovanie závislostí.

Smerom k žiakom

• zabezpečovať realizáciu preventívnych aktivít a programov pre žiakov,
  • realizovať individuálne poradenstvo pre ohrozených a rizikových žiakov,
  • realizovať prieskumy aktuálnej situácie vo výskyte sociálno-patologických javov,
  • aktualizovať nástenky s tematikou zdravého životného štýlu a možných sociálno-patologických javov.

Dôležité linky pomoci